TS GWAREK
Historia

Protoplastą Towarzystwa Sportowego "Gwarek" było założone w 1953 roku Koło Sportowe Zrzeszenia Sportowego "Górnik",które rozpoczęło działalność przy Tarnogórskiej Fabryce Urządzeń Górniczych "TAGOR". KS "Górnik" był klubem dwusekcyjnym - oprócz piłki nożnej istniała również sekcja tenisa stołowego.

 

Skład pierwszego Zarządu Koła Sportowego "Górnik":

Eugeniusz Osowski - prezes

Franciszek Kosmala - wiceprezes

Henryk Anderski - sekretarz

Alfons Madeja - skarbnik

Lesław Pindelski - kierownik sekcji piłki nożnej

Józef Mańka, Erwin Kitel, Wincenty Gawliczek - członkowie zarządu

 

W początkowych latach klub borykał się z wieloma problemami - od finansowych po organizacyjne. Był to czas przemian w sporcie, zostały między innymi zlikwidowane Zrzeszenia Sportowe. Klub przechodził różne przeobrażenia, miał nawet zostać zlikwidowany. Po fuzjach z innymi klubami przez pewien czas funkcjonował pod nazwami "Śląsk" oraz "Kolejarz".

 

"Kolejarz" Tarnowskie Góry

W roku ..... następuje awans do klasy A Podokręgu Częstochowa. Piłkarze Kolejarza grali wtedy w następującym składzie: H.Bąska, E.Blondzik, J.Gierak, J.Gogolin, W.Gowik, H.Hain, E.Kitel, J.Labus, Z.Lenartowicz, J.Malocha, H.Mańka, H.Miklis, A.Miller, P.Musiałek, R.Piątek, S.Świerc, J.Woloszczyk, A.Wloka, B.Wanglosz

 

W 1966 roku pojawiają się nowi "sponsorzy" klubu. Opiekę nad klubem Gwarka obok TAGOR-u obejmują:

- Fabryka Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych "FASER"

- Śląskie Zakłądy Przemysłowe (obecny "Chemet")

- Elektrokarbon

- Zakłady Mięsne

- Zakłady Przemysłu Odzieżowego "TARMILO"

 

Kilka lat później dołączyła do nich jeszcze Fabryka Zmechanizowanych Obudów Ścianowych "FAZOS".Pod opiekę tych zakładów pracy nieduży przyzakładowy klub sportowy przekształcił się w klub międzyzakładowy. Zmieniono wtedy nazwę stowarzyszenia na Międzyzakładowy Klub Sportowy "Gwarek"

 

Na czele klubu stanęli:

Eugeniusz Osowski - prezes

Stanisław Matejczyk - wiceprezes

Krzysztof Dąbrowski - wiceprezes

Henryk Anderski - sekretarz

Alfons Madeja - księgowy

Herbert Miglus - skarbnik

Antoni Sowa,Jerzy Kaleta,Ryszard Gola,Lesław Pindelski,Feliks Busz - członkowie zarządu

 

W związku ze wspieraniem zakładów opiekuńczych i stabilizację organizacyjną powołane zostały dwie nowe sekcje: tenisa ziemnego oraz szachową.

Przełomowym wydarzeniem w życiu sportowym Tarnowskich Gór był awans drużyny piłkarskiej do Ligii Okręgowej w 1969 roku.Stało się to faktem po dramatycznym meczu barażowym z Polonią II Bytom.